5 Mar 2013

Nestlé Orion Banány v Cokolade (Banana chocolate bar)


This is a Czech chocolate bar produced under the Orion brand (owned by Nestlé) that I bought in a local grocery store. The full name is Banány V Cokolade, which I would like to think means Banana Versus Chocolate (even though it actually means Banana In Chocolate).


Some of you may know me as a bit of a coconut addict but I'm also a fan of banana flavoured snacks. I've always been on the search for a decent banana ice cream (oh Pirulo how I miss you), so if you have any recommendations for that please let me know. I actually bought an ice cream maker just so I could make banana ice cream. That's how obsessed I am. But enough about ice cream, let's talk Banány v Cokolade.


The shape is just like a banana that has been dipped in chocolate - fully fitting for a confection called Banana In Chocolate.


The chocolate may be dark in colouring but it's not really a serious dark chocolate. It's the sort of basic sugary dark chocolate that just tastes sweet without any intense cocoa flavour. However, we all know that when it comes to banana filled chocolates - it's the centre that counts. I didn't buy something called the Banány to critique the chocolate.


When it comes to a product like this, I'll guiltily admit that I don't want all-natural flavours. I want the sweet candy banana flavour that you get in foam banana sweets or banana ice lollies from an ice cream van. If I want natural banana flavour I'll just eat a banana. The Banány v Cokolade is not that kind of artificial bar, - it's actually made with all natural colours and flavourings. Unfortunately, there is only a mere hint of banana amid the sugary gelatinous texture of the centre, that in the end just didn't have much appeal. It's not the worst bar I've ever eaten, there is nothing horrible about any of the flavours, it just wasn't for me. 

Grocery Gems Verdict: Nestle Banány v Cokolade

RATING: 4.5 out of 10.
Buy it again?: Nope.
Nutrition
: 172 calories.
Purchased: Local (Turkish) grocery store.
Price: £0.59p.


6 comments:

 1. Such a shame this was a disappointment. I've seen these in my local czech store before and have always been curious about them. Not sure I want to try 'em now lol.

  ReplyDelete
  Replies
  1. But they ARE good! I swear. Just in a more subtle way. In a more "I've finished one and I could eat two more" sort of way.
   (Back home they make them in round shapes over Christmas so you can put ribbons into them and then hang them onto your tree. Yes, they are that popular .D)

   Delete
 2. Ah shame it wasn't very good because it looks awesome!

  ReplyDelete
 3. I love this chocolate bar if I can call it like this! I discovered it in Prague and I wish I could buy it from my country too, i.e. Romania. Oh, and I'm very picky about sweets...don't eat anything that is way too sweet!:)

  ReplyDelete
 4. Kupuji banánky v čokoládě synovi,a má je velice rád,chtěla bych mu udělat podobný dort jako překvapení.V České republice se vyrábí mnoho let a vyrostla jsem na banánkách v čokoládě i já.Moc dobré jsou také LEDOVÉ KAŠTANY ORION,KOFILA ORION,MARGOT ORION A STUDENTSKA PEČET ORION

  ReplyDelete
 5. Byl jsem diagnostikován Herpes před 2 lety a vyzkoušel jsem všechny možné prostředky k tomu, abych získal lék, ale bezvýsledně, dokud jsem na zdravotním fóru neviděl příspěvek o bylinném doktorovi (Dr. Akhigbe), který připravuje bylinné léky na léčení všeho druhu nemocí včetně Herpesu, zpočátku jsem pochyboval, jestli je to skutečné, ale rozhodl jsem se ho vyzkoušet, když jsem kontaktoval dr. Akhigbeho prostřednictvím jeho e-mailu: drrealakhigbe@gmail.com, vedl mě a připravil bylinnou medicínu a poslal mi ji prostřednictvím kurýrní doručovací služba, když jsem obdržel balíček (bylinná medicína) Dal mi instrukce, jak ji konzumovat, začal jsem ji používat podle pokynů a přestal jsem dostat ohniska a vředy začaly mizet, mohli byste věřit, že jsem byl vyléčen z tohoto smrtícího viru během dvou až tří týdnů a všimne si změn v mém těle. Dny používání tohoto léku REMEDY nemohly nejprve uvěřit uzdravení, dokud to nevidím, protože moje HERPES se vyčistí jako magie. Dr. Akhigbe také používá svůj bylinný lék k léčbě nemocí, jako je HIV, HERPES, RAKOVINA, ALS, CHRONICKÁ CHOROBA, SRDCE , LUPUS, ASTHMA, DIABETY, MARBURG VIRUS, HEPATITIS A A B.ECZEMA, ZPĚT BARVY, VNĚJŠÍ INFEKCE, ASTHMA, MALARIA, DENGUE FEVER, BACTERIA DIARRHEA, RABIES, OBESITY, PROGERIA, MENINGITIS, ARTHRITYLESK, ZEM , PULMONÁRNÍ HYPERTENZE, PENISOVÁ EJACULACE, UTIVNÍ, LCERA HPV, DENGUE, CELIACOVÁ CHOROBA, OSTEOPORÓZA, RHEUMATISM, THYROID, CHLAD A FLU, KIDNEY CHOROB, ACME. TOXOPLASMOSISM ERYSIPELAS. atd. Kontaktujte tohoto skvělého bylinného lékaře dnes, otce bylinných kořenů. e-mailem: drrealakhigbe@gmail.com nebo Whatsapp ho +2349010754824 a vyléčit trvale On je skutečný..website: https: drrealakhigbe.weebly.com

  ReplyDelete

Thanks for taking the time to leave a comment!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...